neljapäev, mai 20, 2010

Aastast 2009 meeldejäänud näitused, teosed, publikatsioonid, sündmused...

Eelmise aasta lõpus tundus, et kui kõik päeva- ja nädalalehed hakkasid avaldama möödunud kultuuriaasta tagasivaateid (valik autoriteetsete isikute lemmikuid), siis kujutavast kunstit leidis sealt vähem kui muude kultuurivaldkondade kohta. Palusin siis Artihoki toimetusel ja sellega lähemalt seotud isikutel panna vabas vormis kirja oma valik 2009 aasta meeldejäävamatest näitustest, teostest, publikatsioonidest ja sündmustest. Kirjutajad lähenesid kõik ülesandele erinevalt ning kokku tuli päris hea ülevaade suures osas Eesti kunstielus toimunust, aga sisse ka mujal silmajäänut.
Selle eest, et kogu asi ilmub alles nüüd, lendab mitu kivi minu kapsaaeda ja ma vabandan kõigi kirjutajate eest, kes kannatamatult 2009 aasta kokkuvõtet avaldatuna on oodanud.
Kirjutasid: Margus Tamm, Liisa Kaljula, Indrek Grigor, Elnara Taidre, Tanel Rander, Maris Kerge, Gregor Taul, Rebeka Põldsam, Carl-Dag Lige, Maarin Mürk ja Kati Ilves.

Niisiis:

Miks Mitrevics

Voldi lahti / Unfold

neljapäev, mai 06, 2010

VÕIMust!


Artishok toodab:
KUNSTIMINISTEERIUM 2010: VÕIM KUNSTIVÄLJAL
15 mai
Rüütelkonna hoone, Toompea, Tallinn
Maratonkonverentsi algus 12.00

Esinevad: Marek Tamm, Raivo Kelomees, Anders Härm, Kati Ilves, Maria-Kristiina Soomre, Margus Tamm, Rael Artel, Maarin Mürk, Indek Grigor, Elin Kard, Gert Raudsep, Airi Triisberg, Sirje Helme jt.

Kunstiministeerium on aruteluplatvorm, mis 2010. aastal leiab aset juba seitsmendat korda (toimudes esimesed viis aastat KTI Talvefoorumi nime all). KM tugineb veendumusele, et järjepidevalt avaliku arutelu korraldamine on ülimalt vajalik, pakkumaks kohalikule kunstimaailmale võimalust enda toimimismehhanisme reflekteerida ning anda võimalus kaasa rääkimiseks laiemale ringile. Eesmärgiks ongi elavdada kunstist kõnelejate ja kunsti loojate dialoogi, et vähendada nende vahelist distantsi, esitada küsimus kunsti kohast Eesti ühiskonnas ning analüüsida kunstimaailma sisemisi struktuure. Kunstiministeerium püüab juurutada avalikku diskussiooni aktuaalsetest kunstiprobleemidest, kaasates ka laiema kunstiavalikkuse.


Kunstiministeerium 010 koondub võimu problemaatika ümber. Sealjuures ei ole tähelepanu all mitte kunstivälja suhted teiste väljadega, vaid just võimuküsimus kunstivälja enda sees. Laiema konteksti kunstivälja küsimustele loovad võimumehhanismide küsimused väikestes kogukondades ning üldisemalt kultuurieliidi omavaheliste suhete käsitlused. KM otsib vastust küsimustele, kuidas kujunevad hierarhiad ja võimusuhted kunstimaailmas kaasajal, kellele kulub võimalus kaasa rääkida kunstis oluliste küsimuste üle otsustamisel jne. Lisaks veel kunstist kirjutamise problemaatika ning kunstiajaloo kirjutaja võimupositsioon: kui adekvaatne on kunstiajalugu? Kes kirjutab kunstiajalugu? Miks ja kuidas kunstiajalugu „ümber kirjutatakse“? Milline on kuraatori võimupositsioon kaasajal?

Räägime!

KM tänab:
EKA - maja
Kulka - esinejate honorarid
Klassikaraadio - ettekannete lindistus

kolmapäev, mai 05, 2010

Hortus Semioticus



Ilmus järjekordne number ajakirjast Hortus Semioticus.

Kaua oodatud kevade alguses, aastal 2010, kõneleme ikka veel 2008. ja 2009. aasta MASU ja kriisi järellainetest; töötute arv üha kasvab, majanduslikud ja poliitilised riigi alustalad vanguvad ning inimesed ootavad muutusi. Need muutused võivad olla reaalsed või illusoorsed, ent ühtviisi ahvatlevad mõlemad, lootuseks naasmine eelneva hea ja ilusa juurde. Järjekordne Hortuse Semioticuse number, arvult viies, vaagib mitmes mõttes ja käsitluses just kriisi ning muutuseid ja murranguid meie ümber.

Antud numbri seitse erinevat kriisi ja selle võimalikku lahendamist käsitlevat artiklit on mõtteliselt jagatud üldteoreetilisemateks ning konkreetseid näiteid analüüsivateks artikliteks, ning viimaseks paigutub väikest MASU-sõnastikku esitlev tekst.

Kriisiteemaliste artiklite kõrval on seekordses numbris intervjuu Kanadas, Alberta Ülikoolis töötava kultuurisemiootiku Roger Parentiga.

ajakirja leiate aadressilt: http://www.ut.ee/hortussemioticus/

Head lugemist!