esmaspäev, jaanuar 28, 2013

Konspekteeritud ruum



Rubriigis loe kolleegi, oli Kunstiministeeriumis 21.01.2013 eetris Indrek Grigori Tartu möliseb saade, mis heitis pilgu raamatule “Konspekteeritud ruum. Tõnis Saadoja laemaal Teater NO99s. Eesti monumentaalmaal 1879–2012”, mille autoreina on arvele võetud Tõnis Saadoja kui laemaali autor, Paul Kuimet kui laemaali valmimisprotsessi dokumenteerija ja raamatus mainitavate monumentaalmaalide pildistaja, Gregor Taul kui teoreetilise sissejuhatuse ja kõigi maalide kommentaaride autor, Aliina Astrova kui Tõnis Saadoja intervjueerija, Indrek Sirkel kui kujundaja ning Eero Epner kui järelsõna autor.
Alljärgnevalt toome teieni saate täispika versiooni.

reede, jaanuar 25, 2013

KÕIK MÄLESTUSED ON POLIITILISED

Saskia Järve näitusest „Süütuid mälestusi ei ole“ kirjutab Tanel Rander
(18.01. – 10.02.13 Tartu Kunstimajas)

2009. aasta oktoobris kirjutasin ma Artishokile Saskia Järve näitusest "Psühhedeelia" (Draakoni galeriis 12.10-24.10.09) ja tema töid kirjeldasin ma tookord nõnda: „Märgatavalt sisaldub neis kohalolemine ja kellegi äratuntav pilk maailmale, rahulik ja soe, kergelt kummaline viivitus ja seletamatu eksootiline element.“. Nii tõepoolest ongi, ent lisaks on midagi veel. Toona süvenesin ma sellesse poeetilisse tõlgendusse, mis minus tekkis, ja Järve endaga rääkides tundus, et sellel, justkui mu enese sisemaailmal on nii-öelda tõepõhi all. Mis see siis on? Hästi õnnestunud poeetiline kunst! Siseilmade ristumine! Ja lisaks aimatav liikumine tõepõhja kohal ehk teisisõnu adekvaatne suhe välisilmaga. Kirjutan kunstist harva, peamiselt siis, kui tunnen end kõnetatuna ja arvan, et on asju, millest kindlasti teataval moel rääkima peaks. Rääkimise viis ongi kõige olulisem, ja ma arvan, et just Saskia Järve puhul. Arvan, et tema tõlgendamisel ei piisa formaalsest „visuaalkunsti keelest“ – minu arvates on see enamasti suvalise subjektiivse singulaarsuse sümboolne ühendamine formaadiga, mis praegu valitsevas olukorras võrdub turunõudlusega. Pean Järve puhul vajalikuks rääkida sellest, mis toimub – nii tema töödes kui ümberringi. Sellest, mis on praegu õhus ja mis meid mõjutab, ning kuidas on tema tööd olulised selle kõige mõistmisel.

Voldi lahti / Unfold

Kooskõlastatud kirjeldus ja eneseküllane monoloog



Uue kunstikriitika meetoditest Jevgeni Zolotko teose “Asjad” näitel kirjutab Indrek Grigor
(Artikli lühendatud versioon ilmus Müürilehes 24: pööripäev 2012.)

Kunstiajaloos on juba üle kümne aasta kasutusel mõiste uus kunstiajalugu, mis tegeleb muutunud ajaloo distipliini mõjudega sellele, kuidas kirjutatakse või kuidas peaks kirjutama kunstiajalugu. Suure üldistusega öeldes, on kunstiajaloo kirjutamises toimunud nihe ennekõike vormipõhiselt stiiliajaloolt kunsti sotsiaalse ajaloo suunas.
Kunstikriitikal, erinevalt kunstiajaloost ja -teadusest ei ole kunagi olnud akadeemilist katet, nii on ta eksistenstiaalses kriisis vaevelnud juba sisuliselt sünnist saati, sest kriitika teoreetiliste probleemide käsitlemises puudub järjepidevus, mis võimaldaks rääkida sõnastatud probleemist, veel vähem siis positiivsest programmist, mida kunstikriitika võiks oma edasises arengus aluseks võtta.

Voldi lahti / Unfold

neljapäev, jaanuar 17, 2013

Artishok aitab levitada: Erki Kasemetsa väljapakutud kunstiharidusprogramm isiknäitusele "Hullud päevad" Tallinna Kunstihoones!

Hetk näituse avamiselt, kus reibas akordionimuusika saadab nööbipintsaku demonstratsiooni Tõelise Vabaduse Kella taustal! Foto: MMürk.


Hea Õpetaja!

Olen kunstnik Erki Kasemets ja kutsun Teid koos õpilastega oma näitusele "Hullud päevad" Tallinna Kunstihoones, Vabaduse väljak 6.

Eksponeeritud on mitmekümne aasta looming, mille alusmaterjalina on põhiliselt kasutatud meid igapäevaselt ümbritsevaid pakendeid, mis suures osas üle maalitud. Väikestest elementidest on moodustatud suuremad tervikteosed. Näitus on kujundatud selliselt, et üks suur töö, mis koosneb tuhandetest maalitud piimapakenditest, läbib Eesti ühe väärikaima kunstipaiga kõiki nelja saali ja jõuab lõpuks tagasi oma lähtepunkti. Ühe protsessi algus ja lõpp peaaegu kohtuvad.

Mis siis näitusel toimub? Külastuse esimeses osas tehakse õpilastele üldine tutvumisring ja selle käigus saab iga osalenu endale ülesande leida näiteks oma sünnipäevaga pakk või siis otsida mõni endale rohkem meeldiv ja põhjendada oma valikut, et miks talle just see maalitud pakk huvitav tundub.
Jalutamise käigus tehakse peatus ka objekti "Tõeline Vabaduse Kell“ juures, kus kõik saavad ise kunstiteose loomisel osaleda. See on tabloo, millel saab luua ja muuta täppidest piltkujutist. Täpid aga on maalitud purgipõhjad, mille asendeid ükshaaval ümber tõstetakse. Purkide ladumisest saab väike tegevuskunsti etendus. Valminud tulemus jääb näha ka õuest, tabloo on valgustatud ja tehtud lahendus püsib nähtavana niikauaks, kuni see asendub uuega.
Kui ühine ringkäik tagasi suurde saali jõuab, ootab seal ees meisterdamislaud, varustatud viltpliiatsite ja kleeppaberitega. Iga grupp saab võimaluse kujundada üks ainulaadne piimapakk, mis valmides asetatakse installatsiooni hulka. Ettevalmistatud pakid on olemas kohapeal.

Aga see pole veel kõik! Garderoobis toimub nööbipintsaku demonstratsioon, kus ühele rõivastusesemele on õmmeldud üle kümne tuhande nööbi!

Näituse autorite poolt juhendatavate ringkäikude kestus on 30-40 minutit. Kunstihoone külastus ja ringkäik on sellel näitusel algklassi õpilastele-õpetajale TASUTA, suurematele õpilastele maksab 1 euro. Soovitava külastuse aja peaks eelnevalt kokku leppima (telefonil 537 65552).  Näitus on avatud 9. jaanuar-10. veebruar 2013, kolmapäevast pühapäevani kell 12-18.

Olete oodatud!
Erki Kasemets
Näituse kuraator on Johannes Saar, kujundaja Villu Plink

Erki Kasemetsa hullud päevad kunstihoones


Foto: Tanel Meos

Kuraatori intervjuu kunstnikuga - küsib Johannes Saar, vastab Erki Kasemets. Esmatrükk: Eesti Päevaleht 9. jaanuar 2013 (loetav siit: http://www.epl.ee/news/kultuur/erki-kasemetsa-hullud-paevad-kunstihoones.d?id=65505232), Artishok avaldab intervjuu täisteksti.

Erki, kunstihoones läheb täna lahti sinu isiknäitus "Hullud päevad". Mida hullu seal siis näha saab? Kas midagi antakse poolmuidu ära?
Asi on hulluks läinud ja ülepea kasvanud. Minu kunstitegemine nimelt. Ja seda juba puht vormiliselt, kuna teoseid moodustavate osakeste arv, millest näitus koosneb, ulatub kümnetesse tuhandetesse. Näituse kestel kasvab see number veelgi. Teiseks, kõik need osakesed ükshaaval võetuna igapäevaselt tuttavad, kuid hulgakesi enam niiväga mitte. Väikestest harjumuspärastest asjadest moodustuvad suured ja tundmatud. Näituse keskse töö valmimiseks on kulunud veerandsada aastat, koosneb see liitristest joogipakenditest. Esimesest, üksikust ülevärvitud papist piimapakist on nüüdseks saanud märkamatu täpike ühes hiigelsuures ja teistsuguses pildis. See pilt ongi midagi uut ja hirmutavat. Palju väikeseid ja lihtsaid normaalsusi võib koos tekitada üsna hullu tunde.

Voldi lahti / Unfold