teisipäev, august 05, 2014

Kutse kriitikahuvilistele - registreerimine Kriitikakooli Vormsil!


Kõik joonistused pärinevad Joonmeedia ülestähenduste hulgast aastast 2011 "Kunstikriitika päev - diagnostika" MÄRZ projektiruumis


20. - 23. augustil leiab Vormsil aset omaalgatusliku kultuurimeedia korraldatav Kriitikakool, mis toob kokku nii alles alustavad kirjutajad kui ka need, kellel juba rohkem või vähem kogemusi ette näidata.


TEEMAD, MIS KÄSITLEMISELE TULEVAD:
* Kriitika kui avalik kõne – kriitik kui avalik intellektuaal
* Kriitika objektiivsuse võimalikkusest, “kriitikateadus”?
* Hinnangulisuse kriis * Kriitika keeled. Erinevad kanalid, käsitlemisviisid ja -hääled.
* Diagnostika – kriitika seisund meil ja mujal
* Kriitikute taustad – kunstnik kriitikuks / kunstiajaloolane kriitikuks jneAlgatus lähtub olukorrast, kus Eestis on viimastel aastatel tulnud juurde küll kanaleid, kuhu kirjutada, kuid järjest enam mõjutab jooksva kultuurielu kajastamist just kirjutajate puudumine. Erinevates ülikoolides õpetatavad kriitika-alased kursused ei ole piisavad, et anda kirjutamisest huvitatutele nii taustateadmiseid, praktilisi näpunäiteid kui ka võimalust mitte-akadeemilise teksti kirjutamist järjepidevalt harjutada. Ning kuigi kohti on, kus avaldada, kannab kultuuriväli väga harva välja kriitiku kui elukutse – toimetajatel ei ole tihti aega „töötada“ koos autoritega teksti kallal, anda korduvat tagasisidet jne, mistõttu jääb ka learning-by-doing areng hüplikuks.


KRIITIKAKOOLIL ON KOLM OSA:
* Tekstiseminarid, kus püütakse saada ülevaadet, millised arutelud kriitika kui sellise ümber lähiajal on toimunud;
* Harjutused – tekste kirjutada kohapeal ei jõua, kuid kavas on erinevaid väiksemad sõnade ja tekstidega seotud ülesanded, nii ise kui kollektiivselt tegemiseks;
* Kohtumised kriitikutega – Vormsile on kutsutud ka mitmeid praegu tegutsevaid kultuurikriitikuid, kes jagavad oma kogemusi ja vaateid kriitikale. Tulla on lubanud Tõnis Kahu, Ingrid Ruudi, Anders Härm, Andreas Trossek, Margus Tamm, Jaak Tomberg, Tristan Priimägi, Triin Ojari, Aare Pilv jt.

Osalejad saavad kriitikakooli lugemiku, kus sees on seminarideks vajalikud lugemismaterjalid ning kokku kogutud soovituslikud artiklid.

KODUSE TÖÖNA VÕIKSID OSALEJAD:
* Lugeda läbi tekstid, valmistudes nende üle arutama (iseenesest jõuab lugeda ka kohapeal, jooksvalt)
* Lugeda kodus või jooksvalt kohapeal läbi külaliskriitikute soovitatud artiklid
* Saatma ise ühe soovitusliku lugemise – hea kriitika näide, ükskõik mis ajast või ruumist
* Saatma ühe oma teksti näite – kohapeal analüüsitakse neid anonüümselt


PRAKTILIST:
* Kriitikakool on osavõtjatele tasuta, kuid eelregistreerimisega – kokku ainult 20 inimest! Eelregistreerimine kuni 17.augustini omaalgatuslikudkultuurimeediad@gmail.com
* Üritus leiab aset Vormsil, Rumpos talukompleksis; ööbimine väljaehitatud katusealuses ühes suuremas ruumis. Olemas on voodid-voodipesud-käterätid. Meri lähedal. Süüa saab kolm korda päevas. On saun ja dušš.
 * Transport – Vormsile tuleb sõita ise bussiga – käigus on otseliinid Tallinn-Rohuküla. Bussipiletid tuleb endal soetada. Praamipiletid osaluse sees ning Vormsi sadamast ürituse toimumiskohta on ka transport korraldatud. Oma autoga tulijatel tasub kindlasti broneerida autole praamil koht.


Kriitikakooli Vormsil teeb võimalikuks omaalgatuslike kultuurimeediate koostöö ja Hasartmängumaksu nõukogu 2014. aasta suurprojekti toetus. Vormsil kohtuvad Artishoki [1], Müürilehe [2], Rada7-e [3], U [4], Värske Rõhu [5], ÕU-e [6], Lasteteatrite blogi [7] jt (omalgatusliku)kultuurimeediaga tegelejad.

Kõik küsimused, ettepanekud jms: omaalgatuslikudkultuurimeediad@gmail.com
Kohtumiseni Vormsil,
Maarin Mürk ja Keiti Kljavin,
Kriitikakooli toimkond

[1] http://artishok.blogspot.com/[2] http://www.muurileht.ee [3] http://www.rada7.ee/ [4] http://www.urban.ee/ [5] http://www.va.ee/ [6] http://ou.edicy.co/[7] http://lasteteater.wordpress.com/

Kommentaare ei ole: