Kõigepealt tuleks arved teha klaariks eelmise aasta draamadega, mille kurikuulsusel üritati sel aastal edasi draivida.
Kui teised Big Performance osad olid välja mängitud tõesti koostööle, muusika ja performance toimisid koos, siis Cnopt ja RAM olid mõlemad jätnud koduse töö tegemata – C kavatses laval esitada lihtsalt ühte oma varem juba (loomeliitude peol) esitatud perfokat ning ka RAM kavatses teha ka lihtsalt seda, mida nad alati teinud on, kooris laulda. Tundub, et kumbki pool polnud aru saanud ürituse kui terviku tähendusest. Kuid see oli üksnes üks osa kümneosalisest suuretendusest ja kokkuvõttes võinuks BP plussi jääda, aga õnnetuseks jõudis just see intsident meediasse ja kogu tähelepanu koondus ürituse kõige ebahuvitavamale etteastele. Meedial on kalduvus haarata kinni klisheedest ja tuttavlikest kujunditest ning kultuurimeedia pole siin mingi erand. Klisheesid pakkus antud keiss kõigile soovijatele. NG vastased kunstiväljalt said väita (tehes demagoogilise üldistuse ühest sündmusest kogu üritusele), et NG on kamp ruraal-anarhiste, kes pole võimelised millekski konstruktiivseks; NG sai väita (samastades demagoogiliselt skandaali ja skandaalse kunsti), et nad on radikaalsed; pööbel (kes polnud ise üritust näinud) sai veelkord kinnitust, et moodsat kunsti ei tasu tõsiselt võtta. Kokkuvõttes suubus paljulubav ja ambitsioonikas ettevõtmine kuhugi tüütusse keskpärasusse ja käibeklisheede nämmutamisse.
Selle pika sissejuhatuse valguses oli huvitav jälgida selleaastase InGraafika ettevalmistusi. Kõigepealt algatati kevadel võidukalt järgmise Big Performance töögrupp ja toimusid isegi mõttetalgud Diverse Universe raames. Siis tühistati üritus ootamatult Andrus Kallastu kui eestvedaja poolt, kuna Kulka ei eraldanud raha. Mis oli mõnevõrra nõrk – kui Kulka ei toeta, siis üritust ei toimu. Kahe suure ürituse vahele, mis Pärnus samaaegselt toimuvad, ei tekitatud enam mingit suurema potensiaaliga statemendi-laadset ühisosa. Ja vaatamata sellele, et NG reklaamis end bänneriga eelmise aasta „kulminatsioonist“ ja Pärnu Nüüdismuusika Päevad Andrus Kallastuga eesotsas püüdsid antud intervjuudes skandaalsuse-sildist vaikselt taganeda, oli buss, mis Tallinnast Pärnusse vuras, tühjem kui tükil ajal.
Kurjale (kurvale) sissejuhatusele vaatamata suutis InGraafika paari näitusega täieliku elamuse pakkuda. Rainer Vilumaa märkis oma Sirbi artiklis, et sel aastal asustati ainult väga mainstream kohti nagu Pärnu Linnagalerii, Kontserdimaja, Kunstimaja jne (ja ei ühtegi ghetto-space`i) ning teeb sellest ettevaatliku järelduse, et NG on etableerunud. Loomulikult on, ei mingi kahtlust, samas eksponeeritavas see silmaganähtavaid muutuseid kaasa pole toonud. Õnnelik etableerumine, sellisena nagu sa oled. Ja kui sõnum on lõpuks läbi surutud, siis jäävad üle ainult rohkem ja vähem nutikad vormimängud. Eriti hästi oli selle koha pealt tehtud NG näitus Pärnu Linnagaleriis „Reaalsuse uurimiskeskus“ - rühm ise sisenes koos publikuga ruumi, kus oli hulk harilikke koolitahvleid. Kriidid kätte ning publiku silme all valmisid NG firmamärgid-skeemid kõikvõimalike nähtuste kohta – kultuuri ja mittekultuuri ja piireületava kultuuri suhted, kunstiteose komponendid, NG logo, mehe areng, performance moodustumine jpt nähtused. Kuigi skeemid ise on välja töötatud juba aastate eest, oli nende didaktiline vormimine performanceks-näituseks igati nutikas käik. Vt ka tahvlilauad 10 käsuga, tõe raiumine kivisse, manifestid, etableerumine.
Teine suurem üllataja oli end Chaplini keskuses samuti perfokaga avatud USA külalisgrupi “Cannonball press“ näitus. Kaugemalt tulnud, keda buss esimese asjana just sellele avamisele tõi, sattusid vastamisi trükigrafomaanidega, kes olid ühtlaselt katnud kõik galerii seinad. Suureformaadilised tööd koosnesid tegelikult eraldi lehtedest, millele trükitud eri stiilides tekste ja kujundeid. Performatiivse (ja kõige tugevama osa) moodustasid aga erinevad graafilised olendid – hiiglaslike peadega üleni täistrükitud tüübid, kes siis kohati seintega ühte sulandudes galeriis ringi liikusid. Nagu elluastunud trükikunst. Ingraafika teadustaja peakate arendas selle idee kõige tugevamini, otse abstrakstioonini välja, olles moodustunud ainult nelinurksetest trükitud kõlarikastidest.
Lisaks sai Ingraafikal näha veel paari rohkem või vähem trendikat näitust. Liivi Tantaali kureeritud tradistiooniline EKA tudengite näitus jäi meelde eelkõige absurdse avakõne poolest, tööd ise...olid igati normaalsed, maitsekad (või maitsekalt halvamaitselised), popikad ja täis erinevaid elustiili-viiteid. Tubli annus infantiilset trahsglamuuri tundub hetkel vabades kunstides õppivate alternatiivtibide põhiline enseväljendusvahend olevat, ja why not.
Oma ülesastumise tegi ka uus rühmitus Stiilne viisnurk (inglisekeelne nimetus väärib eraldi väljatoomist: Stylish Pentrgramm). Isikukoosseisult on tegemist siinse kunstimaailma absoluutse supergrupiga, 90ndate boybandi formaadi reinkarnatsiooniga – koos asutavad üles Hanno Soans, Jasper Zoova, Kiwa, Andres Lõo ja Martin Pedanik. Väljapanek ise koosnes mõnest suurtest must-valgetest paljundustest, kus oli seisis näiteks tühjal maastikul gaasimaskiga tüüp. Saatetekst toetus Zhizhekile – eks me kõik armastame Zhizhekit – ja oli ülisegane. Soovi korral kindlasti ka ülikontseptuaalne. Muide, Sirbis ilmus H Soansi poolt ka lühike teadaanne rühmiuse moodustamise kohta, nii et meediakünnise ületamisega tõenäoliselt probleeme ei tule. Eks Linnagalerii näitusel saab näha. Üldiselt on golden boys ju kõik oma teed läinud ja omavahel rühmituseks põimumine tundub a) inside-joke kunstimaailma pihta b) lihtsalt vanade võitluspartnerite tandemi ülessoojendamine.
Näituseks liitumise mõte levis ka grand old man`ide seas. Raul Meelelt-Leonhard Lapinilt oli üsna kummaline väljapanek ja Raul Meele avasõnad rääkisid siiralt omavaheliselt armastuse-vihkamise suhtest, mida oli inimlikult päris huvitav kuulata.
Võrreldes eelmise aastaga jäi aga puudu üldisest festivalitundest – et sa saad osa millestki suurest ja sünergilisest. Oli lihtsalt nagu suurüritustel (ülevaatenäitustel) ikka – mõned asjad meeldisid, mõnede kohta sai konstanteerida, et okei jne. Aga seda vaibi ei tekkinud ja järgmiselt aastalt ei oskagi enam midagi oodata. Eks hakkavad tekkima küsimused, et kuidas formaat värskena hoida – traditsioonist üksi ei piisa ja etableerumisega on see lugu, et kui enam ei viitsi suurema kõlapinna nimel pingutada, uut magnetit toota, siis hakkab tööle kahetsusväärne hoiak – kõik teavad, et üritus on, aga kohel ei viitsi keegi minna. Ning nii saab ring täis ja järele jääb jälle oma väike seltskond (NG + tütarettevõtted + mõned välkaritest perekonnatuttavad). Iseenesest oleks aga vabalt potensiaali ulatuslikumaks valgustuslikuks tegevuseks.
nägi Maarin
puust ette ja punaseks - NG Pärnu Linnagaleriis
KahurikuuliPress
Andrus Kallastu ja Al Paldrok RM-LL nt avamisel
Kallastu
avakõne by Raul Meel
Voldi lahti / Unfold
Lükka kokku / Fold back