teisipäev, oktoober 09, 2012

III Artishoki Biennaal (X x X x X x X x X) 10.-20. oktoobrini Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis

Kolmapäeval 10. oktoobril kell 17 avatakse Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis III Artishoki Biennaal (X x X x X x X x X)Artishoki Biennaal on 2008. aastal ellu kutsutud eksperimentaalne näituseformaat, mille tingis teatav vaakum Eesti nullindate kunstikriitikas. 10 noort ärksat kunstnikku, 10 noort ärksat kriitikut ja 10 ärksust eeldavat näitusepäeva igal hommikul üles mineva uue, ühest teosest ja kümnest arvustusest koosneva näitusekomplektiga. Eesmärgiks luua hetkeks teatava ideaalse kunstimaailma kangastus, milles kõik selle komponendid oleksid esindatud parimal kujul: kriitikatuld mitte pelgavad kunstnikud, erinevaid maitse-eelistusi ja maailmavaateid kandvad kriitikud ning – last but not least – nõudlikku näitusekogemust mitte kartev publikum. X x X x X.

Biennaali kolmandal toimumiskorral on selle algne missioon endiselt aktuaalne. Ikka ja jälle esile kerkivat müüti siseringile tehtavast kaasaegsest kunstist, mille mudelvaatajaks on kunstiajaloo spetsialist, saab kummutada vaid pealetulev põlvkond julgeid ja vaimukaid kirjutajad, kes tunneksid end iga hetkega muutuval kaasaegse kunsti maastikul kodus, mistõttu jätkub selle ilusa ja kummalise struktuuri täiustamine tema enda geneetilise koodi alusel. Kui 2010. aastal lisandus biennaalile X publikurohket artist talki – tulemuseks AB ruudus ehk X x X x X x X – siis seekordseks lisanduseks on X esseistlikku nominatsiooni Artishokis – AB kuubis ehk X x X x X x X x X.

Kevadel kümne kriitiku tahtel sõelale jäänud kümme kunstnikku on sügisel teie ees, avades päev-päeva, mikronäitus-mikronäituse haaval Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi kolmel korrusel paiknevat biennaaliekspositsiooni, saatjaks sada eesti- ja inglisekeelset kunstikriitilist teksti. III Artishoki Biennaalil puudub üks kuraator, üks kunstiline juht ning kesksete küsimusteks võiksid olla: Kuidas kureerida paljusust? Kuidas ristata omavahel kunsti ja demokraatiat? Kuidas teenida üheaegselt esteetikat ja poliitikat?

Kui esimesed kaks biennaali on aset leidnud linnagaleriides, sümmeetriliste põhiplaanide ja siledate seintega valgetes kuupides, siis seekord hõivame Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi, mis on oma olemuselt skvott, düsfunktsionaalse ruumiplaani ja eklektilise interjööriga väljakutseid esitav ekspositsioonipind, ent ka katsetele avatud uus muuseum, mis otsib teed teistsuguseks institutsionaliseerumiseks.

Osalevad kunstnikud: 

Art Allmägi, Madis Katz, Epp Kubu, Andrus Lauringson, Ats Parve, Tanel Rander, Triin Tamm, Timo Toots, Paco Ulman, Anu Vahtra.

Osalevad kriitikud: 

Saara Hacklin (FIN), Indrek Grigor, Marian Kivila, Mihkel Kunnus, Oliver Laas, Meelis Oidsalu, Šelda Puķīte (LVA), Gregor Taul, Annika Toots, Triin Tulgiste.

Biennaali avamine iga päev kell 17!

Ajakava: 

10.10 Epp Kubu
11.10 Paco Ulman
12.10 Triin Tamm
13.10 Timo Toots
14.10 Art Allmägi
15.10 Madis Katz
16.10 Ats Parve
17.10 Anu Vahtra
18.10 Tanel Rander
19.10 Andrus Lauringson
20.10 Biennaali lõpetamine ja pidu

Artist x critic talk iga päev kell 18!

Ajakava: 

10.10 Epp Kubu x Rebeka Põldsam
11.10 Paco Ulman x Mihkel Kunnus
12.10 Triin Tamm x Margit Säde Lehni (eesti ja inglise keeles)
13.10 Timo Toots x Oliver Laas (inglise keeles) 
14.10 Art Allmägi x Marian Kivila
15.10 Madis Katz x Indrek Grigor
16.10 Ats Parve x Gregor Taul
17.10 Anu Vahtra x Saara Hacklin (inglise keeles)
18.10 Tanel Rander x Triin Tulgiste
19.10 Andrus Lauringson x Šelda Puķīte (inglise keeles)
20.10 Saara Hacklini loeng „Taju lahknevused. Merleau-Ponty ja kaasaegne kunst“ (inglise keeles)

Näitused avatud iga päev kell 17-21. Tasuta sissepääs!

Näituse tiim: 

Kuraator Liisa Kaljula
Graafiline disain Tuuli Aule, Jaan Evart
Kujundus Neeme Külm
Tekstid Paul Emmet, Matthew Hyde, Merli Kirsimäe, Hendrik Koger, Dirk Lloyd, Kristiina Raud, Saskia Salakka, Keiu Virro

Toetavad: 

Eesti Kultuurkapital, Eesti Kultuuriministeerium, Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus ja Läti Suursaatkond

Lisainfo:
Liisa Kaljula
III Artishoki Biennaali kuraator
+3725162688

Artishoki Biennaal
www.artishokbiennale.org

Artishoki Veebiajakiri
www.artishok.blogspot.com

Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum
www.ekkm.ee

Kommentaare ei ole: