neljapäev, juuli 21, 2011

Ratsionaalsus ja ehituskunst

9. juunist 21. augustini on Arhitektuurimuuseumis avatud näitus “Ratsionaalsus ja ehituskunst”. Näitus tutvustab kolme Soome arhitektuuribürood, milleks on Helin & Co, JKKM ja Avanto. Näituse avamispäeval toimus muuseumi keldris ka konverents, kus esinesid vastavate büroode arhitektid Pekka Helin, Juha Mäki-Jyllilä ning Ville Hara.


Näituse korraldajaks on Peterburis ilmuv ajakiri Project Baltia, kuraatoriteks Vladimir Frolov ja Jelisaveta Žuravljova. Project Baltia on 2007. aastast ilmuv kvartaalne arhitektuuriajakiri, mis paralleelselt inglise ja vene keeles avaldab teemakohaseid uudiseid, praktikaid ja teoreetilisi artikleid nn Baltia regiooni kohta. Baltia tähendab seejuures Läänemere idakallast. Project Baltia on võtnud endale missiooniks saada lähitulevikus piirkonna keskseks “arhitektuuriteatmikuks”. Eesmärgi poole liigutakse läbi ajakirja väljaandmise, võrgulehe pideva värskendamise ning loengute ja näituste korraldamise.

“Ratsionaalsus ja ehituskunst”, nagu teisedki Project Baltia näitused, on rändav näitus (eelmisel aastal külastas näitus Riiat), mille peamiseks võluks pean naaberriikide erialainimeste kokku viimist. Personaalsetest kokkupuudetest idanevad tulevikus koostööprojektid, säravad isiksused võivad sel moel astuda diplomaatidena tervete saatkondade kõrvale. Näituse avamisel oli seetõttu väga sümpaatne, kuidas Leo Lapin võttis enda peale võõrustaja rolli, kõneledes mitteametlikus avakõnes soome-eesti ja vene arhitektuurisidemetest ning jättes inimestele õigustatud mulje, et koosolijad viibivad ääretult väärtuslikul sümpoosionil.

Avamisel tutvusid omavahel näiteks ajakirja Project Baltia toimetus ning LIFT11 installatsiooni “0” autorid. Lepiti kokku, et “0” loojad sõidavad juulis Peterburi, kus panevad palli veerema Linnaskulptuuride muuseumi õue peale Project Baltia järgmise numbri esitlusel. “0” autorid jõudsid mõned päevad tagasi (18. augustil 2011) Peterburi, küllap see kerastunud must ruut seal juba laineid lööb.

Muide, Project Baltia osaleb ühe oma väljapanekuga hetkel ka Louisiana kunstimuuseumi suurnäitusel “Frontiers of Architecture III – IV: Living”. Project Baltia palus arhitektuuribüroodelt Rootsist, Soomest, Venemaalt, Eestist, Lätist, Leedust ja Poolast paigutada oma linna Taani arhitektuuribüroo BIG-i poolt projekteeritud nn 8-Maja (http://vimeo.com/3499612). Eesti poolt “projekteeris” imaginaarse 8-Maja Lasnamäe veerde Villem Tomiste. Näitus küsib, et kui üks arhitektuuribüroo on loonud väidetavalt geniaalse hoone, mis on maksimaalselt energiasäästlik, valgusküllane, suurepärase ruumijaotusega ning milles inimesed armastavad elada, kas poleks siis õigem loobuda kulukatest arhitektuurikonkursidest, projekteerimistest jms, vaid laseks sama maja ehitada Kopenhaageni kõrval ka Riiga, Helsingisse või miks mitte näiteks Tartu Holmile?

Ehk leidub Artishoki lugejate seas keegi, kes oleks huvitatud nimetatud näituse sügisel Eestisse toomisest?

Pekka Helin, Vladimir Frolov, Mait Väljas, Jarmo Kauge, Ville Hara ja Ingrid Ruudi
Gregor Taul

*

Ühtlasi lõpetan selle artikliga kirjasaatmise Peterburist. Tänan Kulkat, Artishoki ja oma pruuti.

1 kommentaar:

Unknown ütles ...

Artishok tänab väga sind, Gregor (ja siis Kulkat ja sinu pruuti sind toetamast ka :)!!!