kolmapäev, september 26, 2012

New Yorki arhiivid: Kärt Ojavee, SymbiosisO ja Tribeca Issey Miyake aprillis 2012


Kuna KÄRT OJAVEE pälvis äsja noore disaineri auhinna SÄSI, siis kaevas Maarin Mürk oma New Yorki arhiive ning toob Artishoki publikuni pilte aprillis 2012 Issey Miyake Tribeca poes eksponeeritud interaktiivsest tekstiiliinstallatsioonist SymbiosisO: Voxel (koostöös Eszter Ozsvald ja Alex Dodge`iga).

2009. aastal alguse saanud projektist on saanud Ojavee (ja Ozsvaldi) ilmselt kõige tuntum projekt, mis pälvib järjest rohkem tähelepanu ning korjab üha uusi tunnustusi (viimati sai see näiteks Londonis Be Open Awards`il "Cast" kategoorias teise koha ning märgiti ära selleaastasel Core77 konkursil interjööride ja näituste kategoorias kui runner-up üliõpilaste seas - info Disainikeskuse kodulehelt).

SymbiosisO reageerib, aga et sellist väikest lihtsalt asja tekstiilist välja võluda, on vaja helgeid ajusid, peent elektroonikat, soojusega muutuvat tinti, palju tööd - ning kokkuvõttes kogu selle köögipoole osavat varjamist, sest üllatusefekt tekibki näiliselt olematust pingutusest, millega otsekui loomulikult sinisel (või hallil) tekstiilil käejäljed või kärjeline struktuur nähtavale ilmub. Interaktiivne tekstiil loob ruumiga täiesti uue, aktiivse suhte ning selle kasutusvõimalused inimeste igapäevase keskkonna ümbermängimisel on lõputud. Tribeca Issey Miyake poes eksponeeriti seda kui innovaatilist seinakaunistust, miks ka mitte, kuid mulle sümpatiseerib pigem Ojavee huvi näiteks ooteruumide (a la haiglate koridoride jms) elavndamise vastu. Samas on Issey Miyake juures eksponeeritud saamine väga oluline samm endale tähelepanu tõmbamiseks potensiaalsete rahastajate, partnerite, tellijate jt hulgas; seda eriti NYs, kus ollakse alati näljased uute, nutikate üllatuste järele. Tribeca IM kauplus püüdleb ka muidu uue ja cutting-edgei tutvustamise poole - poe enda sisekujunduse on teinud Frank Gehry ning SymbiosisOle on eelnenud veel mõned kunsti, innovatsiooni ja disaini valitud projektid (vt poe kodulehelt: http://www.tribecaisseymiyake.com/about.php).

Muuseas, poes muidu pilti teha ei tohtinud (Gehry sisekujundus + IM rõivad kui autorikaitse objekt vms), aga rõhusin kaugelt tulnud korrespondendi-staatusele ja esinesin oma teadmistega Ojavee ülejäänud loomingust, mis avaldas personalile ilmselgelt muljet, nii et mulle jäeti üsna vabad käed (mida ma ei kuritarvitanud nagu delikaatsest pildimaterjalist näha). Küsimusele, kui palju kliendid SymbiosisOd "kasutavad", sain ma üsna ebamääraseid vastuseid - käejälgi ikka minnakse tegema, aga Iphone/padi app, mis võimaldaks kärjelist struktuuri aktiveerida, pidi vahepeal natuke tõrkuma ja seega suur, käeulatusest väljas olev massiiv rippus enamasti niisama. Aga muljetavaldav ikka. Kärt Ojavee, SymbiosisO, Issey Miyake ja üldse!

 - Projekti koduleht: http://www.symbiosiso.com/family/symbiosiso-voxel/
 - Hea ülevaade ja palju huvitavaid pilte nö köögipoolest: http://www.designboom.com/weblog/cat/8/view/20404/interactive-textiles-symbiosiso-voxel-at-tribeca-issey-miyake.html
 - Privaat-avamise sotsiaalia ja melu Issey Miyake Facebooki lehelt: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.419444838082536.112751.182981631728859&type=3
 - Kai Lobjaka põhjalik artikkel Ojavee loomingust kevadise ETDMi isiknäituse põhjal: http://www.sirp.ee/index.php?option=com_content&view=article&id=14883:pehmest-elektroonikast-elavad-objektid&catid=6:kunst&Itemid=10&issue=3393 Kommentaare ei ole: