neljapäev, jaanuar 21, 2010

TÄHENDUSTE RÕHUTATUD PUUDUOLEK


Kiwa „Wildlife documentaries“ Draakoni galeriis 11.01.-23.01.2010.


Tekst: chaneld:or


„Wildlife documentaries“- see kõlab ametlikult ja usaldusväärselt, umbes nii nagu mõni Animal Planet`i saade või loodusfotograaf Sven Začek`i näitus välismaal. Viimasel juhul oleks galeriiseintel tõenäoliselt fotod saaki tabanud jäälinnust, händkakust, hundipesakonnast metsas, jne. „Wildlife documentaries“ autoriks on aga Kiwa, kes oma pressitekstis teatas, et talle meeldib metsik loodus, seal reisimine ja selle salvestamine, aga ta ei ole see, kes teeks loodusfotode/videote/helide näituse.

Voldi lahti / Unfold

KUNSTNIKUD, KURAATORID JA VÕIM

Kati Ilves kirjutas essee kunstimaailma võimumehhanistmidest (kuraatorluse aluste kursuse raames KTIs):

Dear, never forget one little point. It's my business. You just work here.
Elizabeth Arden oma abikaasale


Kunstimaailmas kehtib sümboolne kord. Oma hierarhia ja süsteem nagu ilmselt veel paljudes teistes sfäärides, mida ma pole pädev kommenteerima. Lisaks riigi põhiseadusele ja mõningatele ühiskondlikele kokkulepetele ning sotsiaalsetele kirjutamata reeglitele, saab rääkida institutsionaalsetest jm reeglitest, mis on üsna loogilised kui neid pikemat aega praktiseerida ja empiiriliselt kogeda. Samas täiesti hoomamatud kui süsteemist väljas olla. Mul on tihti üsna keeruline seletada Maria Arusoo postkaartide point’i neile, kes: a) ei tea, kes on Maurizio Cattelan või Charles Saatchi (selle saab siiski üsna kiiresti selgeks teha); b) a-st lähtuvalt ei tea, miks on oluline, et Maria on Maurizio embuses või Charlesiga taksot jagab. Maria portreteerib
iseennast võimustruktuurides, määretledes süsteemis olijate staatuseid ning tutvustades mingis mõttes ka “õnnestumise know-how’d”.







Voldi lahti / Unfold

SEMINAR "KODANIKUPOSITSIOON TÖÖ/SUHTES"

Tallinna Kunstihone 4. saalis,

reedel, 22. jaanuaril kell 11.30 -16.00
sissepääs näitusepileti hinnaga 35/20
Töötutele tõendi ettenäitamisel tasuta

22. jaanuaril algusega kell 12.00 toimub Kunstihoones kahe põhiettekandega seminar, mis kannab pealkirja "Kodanikupositsioon töö/suhtes". Seminari,mils toimub koostöös Ametiühingutega, lühidalt kokku võetud lähteplatvorm võiks olla järgmine: Valitsev neoliberaalne ideoloogia käsitleb ühiskonda eelkõige ettevõtjate ühiskonnana, see tähendab need kes ei ole rahul oma töö, palga, sotsiaalse toimetuleku vms peaksid "virisemise" asemel hakkama ettevõtjateks. Justkui iseensestmõistetevalt on ettevõtlikkus kui iseloomuomadus samastatud ettevõtlusega. Ühiskondliku värvispektri kitsendamine ning redutseerimine sellisele tasemele on aga ohtlik tendents, sest viib käsitluseni justkui ei oleks eneseteostus "mittekapitaliseeritud" eluvaldkondades - näiteks kunstnikuna või poemüüja, luksepa või ükskõik, millises muus eluvaldkonnas sama väärtuslik kui äris, nö iseenda peremehena. Seega peaksid ka palgatöölised leppima mitte proportsionaalselt vähema osaga hüvistest, vaid mastaapselt vähema osaga. Palgatöötaja staatus pole sellises ühiskonna mitte näiteks ärisoone puudumine, mis on lihstalt üks inimlik omadus, vaid oma olemuselt inimese vaba valik, sest kõik võivad hakata ettevõtjateks. Selle seminari raames võiksiki arutleda teatava kodanikupositsiooni üle, väga erinevate osapoolte vahel, mis võiks viia loovinimese kui palgatöötaja positsiooni (taas)väärtustamiseni ühiskonnas.

Seminari kava:


Voldi lahti / Unfold

pühapäev, jaanuar 10, 2010

Kollaažist, postmodernistlikust kollaažist ja „antikollaažist“

Elnara Taidre kirjutab Sven-Erik Stambergi näitusest "Mõned kollaažid: Best off. 2475“ galeriis Metropol alates 19.12.2009



Kollaaž* on oma meediumi ja meetodi poolest alati fragmentaarse olemusega: see koosneb kildudest, sarnastest või erinevatest detailidest, mis on ühendatud teatavaks kunstiühikuks, kohati terviklikuks, kohati rõhutatult heterogeenseks ja vastuoluliseks. Erinevalt vitraažist või mosaiigist, mille aluseks on samuti pildi „tükkidest“ kokkupanemine, ei taotle kollaaž reeglina teise, „tervikliku“ meediumi (maali, seinamaali) mõju, ühtlase sileda pinna illusoorsust. Erinevad (reaalsuse) fragmendid ja tähenduskihid ongi kollaaži põhiomaduseks; kollaažile sarnaneb assamblaaž, kuid siin tulevad mängu juba kolmemõõtmelised elemendid, mis pole enam reaalsuse fragmentide kujutised, vaid reaalsuse fragmendid ise. Samas kollaaži efekti on omakorda taotlenud näiteks maal, muuhulgas „modernistliku montaaži“ meetodi kaudu, ent ainult maali enda vahenditega, luues oma homogeense pildiruumi erinevaid fragmente, tähenduskihte ja -tasandeid.



Voldi lahti / Unfold

reede, jaanuar 08, 2010

Artishok küsib Nooruse galeriilt

Nooruse galerii sissevaated, J. Zolotko

Tartus on juba mõnda aega tegutsenud uus galerii, linna keskpunktis asuv NOORUS. Maarin Mürk proovis teada saada, mis seal toimub ja millised on uue näitusepinna sihid ja ootused. Jevgeni Zolotko, kes on Nooruse üks galeristidest (kes teine on, ei selgunudki), saatis intervjuuküsimused aga edasi Tartu Kõrgema Kunstikooli rektorile Vallo Nuustile ning tema vastuseid ja väljavõtteid põhikirjast saategi järgnevalt lugeda.

***

Paar saatvat mõtet:
kui Noorus avati, tundus see väga suur asi. Eriti olukorras, kus EKA galerii saatust (vähemalt avalikkusele teadaolevalt) ei olegi maja ehitamise ajaks ära otsustatud ning hetkel tundub küll, et süstemaatilisse galeriitegevusse jääb selleks perioodiks pigem auk. (järgmise intervjuu mõte!)

Olles äsja töötanud EKA galerisina, huvitas mind väga, kuidas toimib üks teine kooli galerii, millised on otsustamispõhimõtted, rahastus, mida sellega taotletakse, millised on ambitsioonid jnejne. Intervjuust ma seda kätte ei saanud, selles mõttes on kahju, et galerist ise ei vastanud ühelegi küsimusele, vaid saatis need edasi "kõrgemale" poole. Kuid eks see ka näitab midagi ja väljavõtteid põhikirjast intervjuuvastustena on ka huvitav muidugi lugeda...



Voldi lahti / Unfold

neljapäev, jaanuar 07, 2010

IN GRAAFIKA 2010 PRINTMAKING IN 2010


MENTAL DISCHARGE IN GRAAFIKA 2010 PRINTMAKING IN 2010

Avamine laupäeval 9. jaanuaril kell 13.00!

Kui viimaste aastate ING põhinäitused on järjekindlalt eksponeerinud ambitsioonikate ja vastuoluliste nimetustega kunstnikerühmitusi Ameerika avarustest, siis tänavuaastane festival pöörab pea taas Õhtumaa ebautoopiate suunas.

Voldi lahti / Unfold

teisipäev, jaanuar 05, 2010

Tiitlita

Andreas Trossek teeb oma kriitikudebüüdi Artishokis, rääkides KRISTA MÖLDERi ja PACO ULMNANi isiknäitustest Tallinnas.


Krista Mölder

Paco Ulman


Voldi lahti / Unfold