reede, juuli 23, 2010

Mr. Bernstein seal ja siin

Boris Bernstein on eesti kunstiteaduse Suur Vana Mees. Seda tõsiasja kinnitasid statistiliselt Artishoki aastakokkuvõtted 2009: kõige enam mainitud nimi neis oli Boris Bernstein. Viimased aastakümned Ameerika Ühendriikides resideerunud eesti kunstiteadlaselt ilmus läinud aastal Eestis kaks tähelepanu pälvinud raamatut: „Visuaalne kujund ja kunstimaailm“ ning mälestusteraamat „Vana kaev“. Aasta lõpus tegi ta ootamatu kunstiteadusliku comebacki Tartu Kunstimuuseumi kuuekümnendate ametlikule kunstile pühendatud ettekannete päeval „Tulevik sünnib täna“.

Nii ei jäägi Artishokil muud üle, kui kuulutada 2009 Bernšteini aastaks. Tugev virtuaalne käepigistus ja respect!

Sellega seoses toob Artishok TV teieni vanameistri eksklusiivse videoloengu „Karm stiil – siin ja seal“. Loeng on lindistatud Bernsteinide California kodus 2009. aasta augustis ja ainukordselt ette mängitud Tartu Kunstimuuseumis sama aasta septembris. Filmis perekond Bernstein, tõlkis ja subtiitrid lisas Mailis Hudilainen.

Lisaks vaata ka:
Gregor Tauli arvustust Kulka aastapreemia pälvinud kogumikule
„Visuaalne kujund ja kunstimaailm“
Martin Rünk`i intervjuud Boris Bernsteiniga 2006. aasta Estonian Art`is


Artishoki toimetuse nimel Liisa Kaljula ja Indrek Grigor


Karm stiil - seal ja siin from Artishok on Vimeo.

"Hämmastavalt tark raamat ning võimas lugemiskogemus," Gregor Taul, Artishok

Eesti kunsti krestomaatilisemaid kunstiteadlase portreid
Nikolai Kormašov. B. Bernsteini portree. 1965. Õli, vineer. Eesti Kunstimuuseum

Punakaspruunis ülikonnas seisev mehefiguur, keha otsevaates, pea poolpöördes paremale. Vasakus käes piip, parem käsi taskus. Heledal foonil figuuri taga suur pruunides toonides ruut. (Muuseumide Infosüsteem, museaali kirjeldus)


Kui Kultuurkapital käesoleva aasta alguses 2009. aasta preemiaid jagas, oli Boris Bernstein juba ammu Ameerikas. Better late than never. Koos „Disko ja tuumasõja“, uue Vabaduse väljaku ja viimase laulupeoga märgiti Boris Bernsteini „Visuaalne kujund ja kunstimaailm“ läinud aasta parimate kultuuritegude hulka, ühtlasi tunnustati staažikat kunstist kirjutajat ja EKA emeriitprofessorit pikaajalise panuse eest Eesti kunstiteadusesse. Gregor Taul keerab aasta kunstiteadusliku monograafia „Visuaalne kujund ja kunstimaailm“ lehti ja mõtiskleb kunstimaailma üle.

Voldi lahti / Unfold

kolmapäev, juuli 21, 2010

Põdur Zagrebi tšellomängija Ciqo külmetas kehvas garaažis

Artishok koosseisus Liisa Kaljula ja Margus Tamm käis rõudtripil koos bussitäie graafiliste disaineritega. Pikemas plaanis oli külastada Brno graafilise disaini biennaali, lühemas plaanis põigati läbi ka Varssavist ja Viinist.





Ülemisel pildil: Brno graafilise disaini biennaali poster. Autorid: Adam Machacek ja Sebastien Bohner
Alumisel pildil: Artishoki risoom Viini muuseumikvartali välimööblil MUMOK-i ees.

Ideoloogiliste posterite kuldmedal
Maja Wolna (Poola)



Äramärgitud ideoloogiline poster
Mieczyslaw Wasilewski (Poola)



Barakobama
Autor teadmata

Varssavi Biennaali üldmulje oli pigem illustratsioonikeskne, jätkates sellega omaaegset kuulsusrikast Poola-Tšehhoslovakkia-DDRi plakatitraditsiooni, mis keskendus selgelt figuratiivsetele kujunditele ega huvitunud eriti abstraktsetest mängudest grid-süsteemi ja tüpograafiaga. Niimodi moodustas graafiline disain Varssavi pakti maades arvestatava vastukaalu Lääne-Euroopa modernistlikule graafilisele disainile, mille lipulaevaks sai Šveitsi-Taani-Hollandi abstraktne minimalism.
Seda, et tegemist oli ideoloogiliselt tingitud kooldumistega, näitab kasvõi see, et postsotsialistlikes maades on aina valdavamaks saanud tüpograafiakeskne plakatikunst, samas aga õitseb figuratiivne stiil edasi Ladina-Ameerikas.

Äramärgitud ideoloogiline poster
Marcin Mroszczak (Poola)

tüüpiline Varssavi kooli plakat - kesksel kohal võimalikult efektne figuratiivne metafoor, kompositsioon ja tüpograafia ülikonservatiivsed

Leszek Zebrowski

stiil: Varssavi

Ralph Schraivogel (Šveits)

Ralph Schraivogel (Šveits)

Autor teadmata

Autor teadmata

Autor teadmata

Kaubanduslike plakatite kategooria kuldmedal "Buttonfly", Sagmeister Inc. (USA)

Näha Stefan Sagmeisteri tehtud Levi Straussi rõivabrändi plakatit on mõnevõrra üllatav - see Austria päritolu, peamiselt USAs tegutsev ja hetkel kuskil Indoneesias mediteeriv graafilise disaini popstaar on senini suutnud jätta endast mulje, et kommertsiga ta põhimõtteliselt ei tegele. Ainult plaadiümbrised, self-initiative projektid ja näitusetegevus.
Sagmeisteri popstaarinärvist aga räägib näiteks see, et kui presidendikandidaat Obama soovis talt tellida valimisplakateid, siis teatas Sagmeister, et ta on spirituaalsel rännakul, ega kavatse seda presidendivalimiste pärast katkestada.

Lõpetuseks üks meie lemmikplakateid Varssavi biennaalilt. Nunnu ja nilbe. Nii nagu ainult jaapanlased oskavad:

Voldi lahti / Unfold