teisipäev, juuli 26, 2011

Polemiseerides Mandreas Trammiga


Oot-oot, aga me pidime ju ikkagi kunstikriitikast rääkima?
Mandreas Tramm (2011)




NB Lugemist on vajalik alustada Mandreas Tramme arktilist „FW: RE : RE : kunstihuvilistele huvitavat lugemist“ Sirbis: http://www.sirp.ee/index.php?option=com_content&view=article&id=12714:fw-re--re--kunstihuvilistele-huvitavat-lugemist-&catid=6:kunst&Itemid=10&issue=3351


Marko Mäetamm rääkis kord, kuidas ta oli raadiost kuulanud intervjuud superstaari saate võitnud Ott Leplandiga. Lepland oli vahetult peale tiili (ja plaadilepingu ja feimi ja sulli jms) kättesaamist rääkinud aga hoopis sellest, kuidas ta nüüd on saanud võimaluse ennast tõestada. Et nüüd kavatseb ta teha palju tööd, et läbi lüüa. Läbi lüüa siinsamas Eestis, mitte isegi välismaal. Mäetamm kirjeldaski oma hämmastust selle üle, miks keegi, kes on jõudnud selle ühele väljavalitud positsioonile, soovib põhimõtteliselt seda kõike eirata ning nö otsast hakata peale pusima hakata.

Mandreas Trammega tundub olevat sama lugu. Olles kunst.ee kolmepealisest toimetusest (Heie Treier, Aver Randviir ja Andreas Trossek) avalikkuses ees ülesastumiseks sünteesinud kahepealise lohe (Trossek + kujundaja Margus Tamm) ning sellest kokku veel suurema sümboolse võimutäiuse nimega Mandreas Tramm, haldab see uus mutant Eesti mahukaimat/prestiižeimat/laiema kõlapinnaga/vms kunstist kirjutamise platvormi (nagu ta ilma liigse tagasihoidlikuseta ka ise tunnistab: „ /.../ seesama KUNST.EE esindab tahes-tahtmata üht siinset tsentraalset tuumikut /.../ Oleme uhked avaldatu üle /.../“). Seega – olles läbinud ajakirja toimetuse konkursi (vt ka superstaarisaate võitja valimis-saaga) ning saavutanud esipreemia, võiks Mandreas Tramm nüüd juba poolteist aastat rahulikult oma asja ajada ehk anda välja uue toimetus- ja kujunduskontseptsiooniga kunst.eed. Ometi tundub Sirbis avaldatud lohejat teksti lugedes, nagu oleks tegemist äsja „superstaari saate“ võitnutega – teravmeelitsedes püütaks nagu kellelegi ära teha, endale mingit positsiooni kätte mängida ning tagatipuks oma kujunduskontseptsiooni „nalju“ lahtirääkida. Formaalselt maskeeritakse kogu monoloog kunstikriitika praeguse seisuga tegelemiseks, kuid ilmselgelt on tegemist ettekäändega võidelda nähtamatute tuuleveskitega kunst.ee maine ja positsiooni pärast, sest kunstikriitika seisust kui sellisest lugeja eriti palju peale elementaarinfo teada ei saa.




Voldi lahti / Unfold

neljapäev, juuli 21, 2011

Ratsionaalsus ja ehituskunst

9. juunist 21. augustini on Arhitektuurimuuseumis avatud näitus “Ratsionaalsus ja ehituskunst”. Näitus tutvustab kolme Soome arhitektuuribürood, milleks on Helin & Co, JKKM ja Avanto. Näituse avamispäeval toimus muuseumi keldris ka konverents, kus esinesid vastavate büroode arhitektid Pekka Helin, Juha Mäki-Jyllilä ning Ville Hara.

Voldi lahti / Unfold

teisipäev, juuli 19, 2011

TLN LAZER Kaabelitehases



Plakatikollektsionäär Ats Parve saatis väikese seletuskirja ja pilte ka Eesti plakati invasioonist põhjanaabrite Kaabelitehase seintele:


2010 sügisel Märzi projektiruumis toimunud plakatinäitusel "girls and boys and monsters" baseeruv väljapanek vahetas muutunud konteksti, ideed ja uusi ruume arvestades nime TLN LAZERiks. Suuresti tänu kaaskuraatori, antropoloogiat tudeeriva Piibe Kolka toetusele toodi TLN LAZERi pilkude armeesse - tüdrukute, poiste ja kollide sekka - eesti kultuuriplakatil kanda kinnitanud loomariigi esindajad. Kuna Märzi kolmesopiline näituseruum muutus Kaablitehases sidusaks koridorgaleriiks, kadus ka otsene eeldus/vajadus väljapanekut osadeks jaotada. Nii tegelevad Helsingis esitatud 104 plakatit hingestatud kujutistega, kellele eesti plakatikunstnikud on võtnud nõuks elu sisse puhuda ja tänavale lahti lasta.

Jällegi ei nimeta näitus konkreetseid plakatikunstnikke, sest tegija anonüümsus on tänase kultuuriplakati pärisosa samavõrd kui seda on tehnika, formaat, koht ja paber, millel ta on esitatud. Võtnud küll eesmärgiks kaardistada eesti plakatikunstnikud, puudub mul soov näidata kunstniku nime töö all rohkem, kui ta seda ise on soovinud.

TLN LAZER vaatamiseks kuni 28nda juulini!





Voldi lahti / Unfold

reede, juuli 15, 2011

I love Pavel

KUMUs on püsiekspositsiooni kõrval seni väljas olnud 79 ajutist näitust, millest 39 on keskendunud eesti kunstile ja 40 on tutvustanud välismaa kunsti. Kõige enam on vahendatud soome kunsti (7 korral) ning rõhku on pandud ka Ida-Euroopa maade kunstile (7 korral). Mõneti üllatuslikult on Pavel Filonovi näitus KUMUle alles teine katse tutvustada siinsele publikule vene kunsti (2007. aastal toimus vene kaasaegse kunsti näitus "Mälu tagasitulek").

Kõik teavad, et vene piiri ületamine on tülikas tegevus, küllap on see kunstiteosele veel tüütum. Koostöö nõuab liiga palju ressursse. Kuid siiski – 2 näitust 6 aasta peale, seda on vähe. Liiga vähe, et kultuuriinstitutsioon suudaks sõna sekka öelda üheülbalisele Venemaa kujutamisele meedias, poliitikas ja lihtsas argivestluses. Näitus on ennekõike eluterve kultuurivahetuse võit.



Autoportree, 1921



Voldi lahti / Unfold