Kolmapäev, august 01, 2007

Võrumaale võlgu

20. 07. avati Võru Linnagaleriis Lola Liivati isikunäitus "Võlgu Võrumaale". Järjekindla abstraktse kunsti viljelejana pühendab kunstnik näituse Võrumaale ning samas on see ka üleskutse abstraktse kunsti kaitseks:

ÜLESKUTSE ABSTRAKTSE KUNSTI KAITSEKS

Kunstivooluna jääb abstraktsionism kestma, kuna ta olemuse avarus ja sügavus on hõlmamatu. Ta on lahtimõtestatav ja samas haaramatu.
Abstraktses maalis on ka oma jutustus ja lugu. Mida tundesügavam, seda väljendusjõulisem. Nagu muusikas. Puudub esemelikkus, verbaalsus, süžeelisus (kirjanduslikkus mõttes).

Abstraktse maalikunsti hing peitub värvides, vormides, rütmides, staatikas, dünaamikas. Vaatajal on vaja olla väga avatud ja vastuvõtlik, et teos talle kõneleks.

Abstraktsionism kunstimeetodina on eesti kunstis endiselt väheviljeletav, teda pole olnud kunstiõpetuse kavades ja ei ole ta leidnud ka eriti asjatundlikku kajastust. Figuratiivne kunst on haaranud uute lainetena asjalikud argiteemad, mis end ainuvalitsevatena kehtestavad. Nonfiguratiivse kunsti pärisosa on filosoofiline, aateline, religioosne looming.

Lola LiivatSündinud Tallinnas 1928.a.
Kunstiõpingud Tartu Kunstiinstituudis.
Õpetanud Tartu Kunsti Koolis 1954-1983,
Tartu Ülikooli maaliosakonnas 1988-1993 ,
Tartu Kunstiühingu esinaine 1988-1992.
Tartu Rüütli Galerii juhataja 1994-1995.
Tartu Kunstnike Liidu esimees 1997-2000.
Taas tallinnlane alates 2000.

Suved veedab Lola Liivat maakodus Võrumaal.

Abstraktsionist alates 1957 aastast.

Premeeritud 1998 Ado Vabbe nimelise maali aastapreemiaga.

Presidendilt Valgetähe medal.

Kunstnikul on olnud üle saja isiknäituse.

galerist Katrin Ruus ja Lola Liivat

Kommentaare ei ole: