teisipäev, jaanuar 30, 2007

TALLINNA VIDEOD & TARTU






TALLINNA VIDEOD & TARTU

EKA magistrandid "Depressioon" 4. jaanuar – 4. veebruar 2007 Rael Artel Project Space`s

Liisi Eelmaa & Maarin Mürk "Artishok toodab vol 2 LIISI EELMAA“ 16. – 28. jaanuar 2007


Videol baseeruvaid kunstinäitusi tehakse Tartus üliharva, kuid jaanuaris 2007 oli anomaalne periood, kus neid oli lausa kaks korraga üleval. Aga otse loomulikult olid tegijad pärit Kilulinnast ja ka mõlema näituse videode loomus, temaatika ja suhtumine Taaralinnale üpris võõrad. Eriti kui mõlemad näitused baseerusid suuresti kunsti viimase aja trendidel ehk siis mittekunsti (üpris) stiilipuhaste nähtuse (näiteks teaduse, dokumentalistika, propaganda jms.) esitamisel kujutava kunsti sildi all. Tartu kui vanakooli esteetika kants seedis seda üpris vaevaliselt.

EKA magistrantide grupitöö „Depressioon“ omas kindlat ja ühest sõnumit, ühe teatud värvi partei valimisloosungitega sünkroonis olevalt: „Põlevkivikaevandamine on PAHA“. Peab tunnustama, et üldmulje näitusest oli väga tugev, kõik oli kooskõlas – Rael Arteli Tartu galerii pimedad-madalad keldriruumid, eiteakust kostuv kolin, ägin, mürin ja jauramine, kirbe aherainehais, videode hämar vilkumine, räbaldunud plakatid paistmine pimedas ruumis. Meeleolu on suurepäraselt edasi antud. Samas erinevate autorite töid üksiti ette võttes võib see hea mulje laguneda. Risto Tali „Idiotismus“ näitab üliähmaselt mingit seltskonda kaevandusdresiini lükkamas ja kähinal „see on täielik idiotismus“ korrutamas – meeleolult üldkontekstis mõjuv, sisult siiski sogane. Siiri Taimla „Igapäevane plahvatus“ algab visuaalselt efektse (kuigi helitu) kärgatusega aga järgnev kirjalik statistika mõjub siiski banaalse propagandana. Siiri Taimla ja Laura Pählapuu "Depresiooniala Olev Elm" , kus kaevanduses silma kaotanud mees seletab pikalt laialt-laialt, omab juba teatud odavat sotsiaalporno maiku. Samad hädad kipuvad vaevama ka mittevideo-teoseid. Tõnu Narro nõukaplakatite paroodiad mõjuvad oma kohmakuses veidi tobedalt. Mikk Freibergi kaevandamise jääkaine ja petroliseguse solgivee panemine lauale söögiks-joogiks („Energia jäävuse seadus“) on ka habemega propavõte. Näituse kunstiliselt kõige mõjuvam on siiski Laura Pählapuu "Hukkunud kaevurite memoriaal", hämaras ruumis kumavad kiivris tööliste portreed (kuigi valgustina kasutatud jõulutuled on veidi odav lahendus).

Kui „Depressiooni“ on parem vaadata pealiskaudselt, süüvimata, siis Liisi Eelmaa näitus vajas soti saamiseks pikemat mahaistumist ja videode otsast lõpuni läbivaatust. Sisuliselt oli tegemist nelja minidokumentaaliga neljast persoonist, kusjuures kolme video puhul oli tegemist duubelobjektidega – esiplaanil olevate peategelaste ja nende n.ö. obsessioonisikutega. „Eero“ muusik Eerost ja teda kiusavast naisdeemonist, „Eerik“ noorest poliitikahuvilisest Eerikust ja tema austatud Andrus Ansipist, „Edgar Savisaar“ Liisist endast ning tema lapsepõlve (nimi)kangelasest. Ainult „Leo“ „räägib“ eelkõige Leo Kunnasest (tegelikult Kunnas räägib ise). Üldiselt on järgitud „päris“ dokumentaalfilmide tegemise reeglistikku ja veidi pikematena oleksid videod ka „päris“ filmidena aktsepteeritavad. Aga. Nagu näiteks performance`t eraldab teatrist see, et seda teevad asjatundmatud kunstnikud, mitte profid näitlejad, Liisi tööd teevad paradoksaalsel kunstiks just nende kohatine tehniline küündimatus, mis annab videodele mõnusa naiivse fluidumi. Mõnikord see naiivsus on täiesti taotluslik, näiteks Savisaare video puhul (kus Liisi kehastub jälle väikeseks tüdrukuks, kes arvab, et Edgar on nagu Jason Donovan), enamasti aga vist mitte. Kuid siiski, just see „praak“ annab videodele ootamatu sarmi. Kuulsa „Müümise kunsti“ moodi poliitikat, äri ja usku koos lahkava „Eeriku“ teeb efektseks ka asjaolu, et heli on vahel hale pirin, siis aga plahvatab see järsku kriiseteks, röögatusteks ja lihtsalt valjuks mölinaks. „Leo“ puhul on hea, et Kunnase igav ingliskeelne pomisemine eriti ei kosta, saab nautida seksikaid kaadreid Leo huultest ja saapanööridest. „Eeros“ segunevad peategelase jutuvada, tema muusika, kirikuhelide aga ka „Maaema messi“ sürreaalse („2 krooni esimest korda, 2 korda teist korda, 2 krooni...“) soundtrackiga. Kõik videod on nii siirad ja hingega tehtud (Liisi on enamasti aktiivne tegelane, mitte tumm kaadritagune isik), et tahtmatult köidavad. Maarin Mürki üpriski jabur näitusekujundus (troopikataimed, retrodiivanid, vanad kapid, telekas jne) lisas veelgi segaseid tundeid.

Nii et mõlema näituse puhul oli tegemist kaasaja kunstitrende jälgivate mõjuvate videonäitustega, väga erinevate aga siiski kohati ka sarnastega.

MARGUS KIIS

DePRESSIOON pildid

Liisi Eelmaa näituse pildid ja videod

Voldi lahti / Unfold

neljapäev, jaanuar 25, 2007

Kunstnikud räägivad. Isiklikke vaatepunkte kaasaegsele kunstile


Neljapäeval, 25. jaanuaril kell 18.30 - 20.00 leiab aset järjekordne kohtumine Sally Stuudio Kunstiteadlikkuse Keskuse sarjast "Kunstnikud räägivad. Isiklikke vaatepunkte kaasaegsele kunstile". Seekordseks esinejaks on Tiina Tammetalu.

Tiina Tammetalu (s. 1961) on vabakutseline visuaal-, maali- ja raamatukunstnik, kelle tegevust markeerivad kuulumine kunagisse legendaarsesse kunstirühmitusse Rühm T, sadakond raamatukujundust, tegevus kuraatori ja õpetajana ning mõistagi viljaka ja aktiivse maalija staatus. EKL liige aastast 1992.Kohtumisõhtul räägib Tiina oma kahest peamisest tegevusalast: maalimisest, eriti aga sarjast "Eesti maastik" ning raamatukujundusest, samuti oma loomingumeetoditest ning -põhimõtetest. Juttu saadab rohke visuaalne materjal Tiina töödest.

Maalisari "Eesti maastik" kujutab detailseid vaateid Eestimaa erinevate paikade pinnasele. Ühendades tahvelmaali ja traditsioonilisi freskomaterjale - liiva, savi, lupja - võib tehnikat nimetada "fresko lõuendil". Maalid, mis esmapilgul paistavad abstraktsed, on hoopis detailideni realistlikud - tohutusuured makrovaated, mis eriti tänu rustikaalsete materjalide kasutamisele kätkevad eneses Eestimaa erinevate pinnaste olemust. Raamatut käsitleb Tiina kui interdistsiplinaarset objekti. Ta arutleb, kuidas kasutada maalikunsti graafilises disainis, samuti
milline on ja võiks olla illustratsiooni roll raamatukujunduses. Ta räägib nn ebatavalisest illustratsioonist - illustratsioonist, mis ületab selle mõiste kitsad piirid, illustratsioonist, mis ei ole
pelgalt lugu kujutav miniatuurne pilt raamatus.
Kohtumisõhtuga sünergias on Kunstikeskus.ee virtuaalses 24h galeriis üleval Tiina Tammetalu näitus "Eesti maastik. Hirvepargi savitee pärast vihma" (25.11 - 30.01). Samuti on kunstnikul avatud või tulemas mitu näitust reaalgaleriides:

- 17.01 - 27.01 raamatuillustratsiooni näitus "Laste Maailm.
Laulupidu" Arhitektuuri- ja Disainigaleriis, Pärnu mnt 6, avatud E-L
12 - 18
- Alates 7. veebruarist näitus "Eesti maastik" Riigikogu näitusesaalis
- Tema kaks suuremõõtmelist lõuendit sarjast "Eesti Maastik" on
üleval KUMUs näitusel "Kogutud kriisid II. Eesti kunst 90ndatel".

Seepärast on just õige aeg tutvuda kunstniku loominguga läbi tema enda sõnade. Olete oodatud kuulama ja kaasa rääkima! Kohtumine toimub Sally Stuudios, Aia 13B/Uus 16. Osavõtt tasuta. Lähem informatsioon: www.kunstikeskus.ee/sally ja telefonil 6418518.

Sally Stuudio Kunstiteadlikkuse Keskuse kohtumistesarja "Kunstnikud räägivad. Isiklikke vaatenurki kaasaegsele kunstile" eesmärgiks on avada mitmekesise ja tihti vastuolulise nüüdiskunsti köögipool kõige vahetumas vormis, tegijate eneste emotsionaalse ja enesekeskse
"ülestunnistuse" kaudu. Mis tegelased, millised inimesed õigupoolest on siis need kunstnikud, kelle loomingut me galeriides, muuseumides, kodudes, aga samuti lagunenud tehasehoonetes, klubides ja internetis näeme? Kunstiteadlikkuse Keskus püüab oma kohtumisõhtutega rajada süsteemsemat "silda" kunstiloojate ja -tarbijate vahele, kaardistades aktiivseid ja omanäolisi autoreid, uuemaid kunstivorme ja püsiväärtusi meie kunstimaastikul. Kunstihuvilistele annab silmast-silma kohtumine ainukordse võimaluse küsida autorilt OMA küsimusi - ning miks mitte ka vaielda!

Kunstiteadlikkuse Keskuse tegevust toetab Kultuuriministeerium.


Edastas Jane Remm


Voldi lahti / Unfold

kolmapäev, jaanuar 24, 2007

MUST LAGI -----------

------- 01. dets 2006 toimus Katlamajas rühmituse Avangard püsiinstallatsiooni pidulik paigaldamis-performance. Sündmusest ja tegijatest saab lugeda:
Esimesest Muusast ja
http://ekspress.ee/viewdoc/C3757537490D1E85C225723A00583BE2
siit aga pildikajastused. Fotod pärinevad Tanja Muravskaja, Risto Räägli ja Argo Peeveri kaameratest:

... Pärtel ja Margus vinnavad vuaal-kattesse peidetud objekti vintsiga lae alla ...

... saabus väike nummi tõstuk ja kinnistas oma kombitsad aukudevahelisele maaribale ...

... vuaalkatte pidulik eemaldamine ...

Margus esitab grande finalena Barbarizi töötluse J. Liivi luuletusest "Must lagi"

... Taavi Tulev, Mihkel Kleis ja Lauri-Dag Tüür aka bänd, mis asetses all augus ja saatis kogu tseremooniat väga intensiivse noisiga ....

... millele lisandus Jaakko-Priidik Hallase tappev vokaal, nii et ühel tüdrukutearmee liikmel hakkas paha ja tal tuli tunne, et ta kohe langeb auku... värskes õhus sai kõik aga ruttu korda...

omamaailm Katlamaja laes

Pärtel ja armee

Margus, Mihkel ja armee

Pärtel ja Margus. Ja armee.

nii näeb ruum nüüd välja

Voldi lahti / Unfold

90ndate kultuuriklubi Kumus (pildid)


Margus Tamme kujundatud kultuuriklubi ja klubiõhtu plakatid + flaiku


08. - 17. jaanuar toimus Kumu näituse "Kogutud kriisid" laiendusena 90ndate kultuuriklubi sari (kuraator Maarin Mürk), mille alla mahtus loengusari "Murrangukümnend" (koordinaator Hanno Soans), Artishoki komplekteeritud skriiningprogramm, eksperimentaalkirjanduse antoloogia esitlus ja 90ndate temaatiline klubiõhtu koostööd ERKI Moeshow ja MTV Eestiga. Oluline on veel seegi, et tänu Kumu edukale koostööle ülikoolidega, oli tudengitel võimalus osalemine ka ainepunktiks konverteerida.
Järgmine samm on trükise ilmutamine, mis juhtub loodetavasti kevadel 2007...

lisa saab lugeda siit:
http://www.semiootika.ee/vestlus/showflat.php?Cat=0&Number=433&Main=433
http://www.sirp.ee/index.php?option=content&task=view&id=5052&Itemid=2
http://artishok.blogspot.com/2007/01/artishoki-skriiningprogramm-kumus.html
http://artishok.blogspot.com/2007/01/artishoki-telekrjed-kumus-pildid.html

Sirje Helme, Maarin Mürk ja Hanno Soans avavad loengusarja "Murrangukümnend"

tudengid kuulamas loengusaraja "Murrangukümnend"

kristlik noortebänd "Miip" (miip.kolhoos.ee) kandmas ette valitud palasid eksperimentaalkirjanduse antoloogiast "Kangelasema toitepiim - tekstilääts". Nende blogist võib lugeda, et eelkõige tekitas neile elamuse auditoorium kui black box - tõsi, tütarlapsed oli ka ise eranditult mustas...

hiigeldiskokera 90ndate klubiõhtul. rohkem pilte klubiõhtust muide veel ajakirjas Just! ja http://www.weekend.ee/?gid=631

Voldi lahti / Unfold

Artishoki telekärjed Kumus (pildid)

toormaterjal Kumu keldris

Raul the arhitekt

-------------------------------------------
Tanel Rannala fotod:

parasiitorganism

Voldi lahti / Unfold

reede, jaanuar 19, 2007

Artishok toodab vol 2 ------ LIISI EELMAA


Videoinstallastioonid Y galeriis 16. - 28. jaan 2007
Avamine 16.jaan kell 17.00


Kahel nädalal presenteerib Y galeriis oma uuemaid ja seninägemata töid Liisi Eelmaa. Kergelt nihestatud dokumentaalidena üles võetud lood portreteerivad kohalikke karismaatilisi liidreid eri väljadelt; need "väljatõstetud" on kõik oma liigi tüüpilised esindajad: kunstnik on hull, sõjamees on patrioot, riigijuhil kaameraga kannul käia ei lubata ning rahva barrikaadiele viinud
tegelase sarm põletab veel 15 aastat hiljemgi. Tõstes uuritavad oma loomulikust elukeskkonnast ja toetavatest tugisüsteemidest välja ning lähenedes neile läbi taktikalise pehmuse, annab kaamera taga seisja soft enesepositsioneerimine lugudele aga nihkekihte juurde. Veenvad kaadrid on kätte saadud intervjueeritavat terroriseerimata, agressiivset juhtme-kokku-ajamis-strateegiat asendab objekti uje kompamine. Eelmaa lähenemine oma „materjalile“ on fragmentaarne ja irratsionaalne ning lõpuks on dokumentaalkaadrid kokku miksitud metafüüsilise maiguga ruumiinstallatsiooniks.

Eelmaa personaalnäitus on teine osa Artishoki poolt toodetud näituste sarjast, mille algus tehti lahti septembris 006 Billeneeve maalinäitusega Kultuurikatlas. Näitust toetavad Tartu Botaanikaaed, Tartu Kunstnike Liit, MoKS, Kultuurkapital ja Vanemuine.

Kuraator Maarin Mürk
artishok.blogspot.com

Margus Kiis, ygalerist
www.ygalerii.blogspot.com


Liisi

detail Leo Kunnasest

detail Yst

detail Yst


detail Y-st

Liisi ja Maarin


Y galerist Margus Kiis ja Liisa

Elnara Taidre ja Margus Tamm

Voldi lahti / Unfold

Eik Herman kirjutas põhjaliku teksti Marko Mäetammest ja jagas linki Artishokiga --->




http://eik.struktuur.ee/maetamm/

Voldi lahti / Unfold

Plakatipäevad Pärnus. Nõukogude Eesti ühiskondlik plakat. *

Non Grata on värske pilguga hinnanud Tallinnast Kose teelt peale laaditud plakatikollektsiooni ja Pärnu Linnagalerii seinad on kirevad nagu elu ise. Meile vaatavad vastu rõõmsad lapsed, püksirihm ja varajasest east peale käinud kasvatuse kiuste tööd mitte teha viitsiv mees. On kahe näoga mees ja automaadiga kodumaa kaitsja. Viiskudes ja odaga Eesti sõdalane, käes diplomaadikohvrer, on just teele asumas, ainuke küsimus "Kuhu?"(1). On märgid muutuvast ajast - Aadam ja Eeva sirbi ja vasaraga... Muu maailmaga püütakse sammu käia - staariplakat reklaamib tehnikumis õppimist, õnneks ei puudu pilge (2). Kutsutakse üles metsa istutama ja kultuuriväärtusi kaitsma. Kujundit säilitades minnakse kompromissile teksti osas, patriootlik sildistus tundub väike patt, kui oluline on öeldud. Formaalne teema saab lahendatud korraliku kirjaplakatiga, ja vähemalt ise saad aru, mida teed. Selges piktogrammikeeles räägib plakat naiste alkoholismist, lähenemisnurga õigsust kinnitab ka tänane kampaania "Joomine teeb koledaks" oma piktogrammilike postritega.

Kõik see on tehtud pliiatsit, aero- või rapidograafi käes hoides, kääride ja kummiliimiga "Letraseti" kataloogist mahapildistatud tähti kleepides, "Krokus" fotosuurendajaga öösel vannitoas või köögis punase lambivalgel õiendades. Ja muidugi trükikojas retusheerijatega mesijuttu puhudes, kuni osavad naisenäpud filmil ebavajalikku pruuni möksiga katavad.

60x90 sentimeetrile mahutati sageli peidetud sõnum. Konstitutsioonipäeva plakati - raamatutest majakese, mille katuseks NSVL konstitutsioon - vundament on kahtlaselt piibli- sarnane (3). Plakatil on leegitsev aastaarv 1917 - kes veel mäletab, mis toimus sel aastal? Riiklike pidupäevade kajastamine võis peale stendi või koridori kaunistamise olla ka kunstile suunatud ideoloogilise surve ventiil.

Olude vabanedes toimus sinimustvalget värvi revolutsioon, Eestimaa kaart asendus maakeraga ning kogu ühiskondlik plakatismus purjetas-haihtus maailma avarustesse. Mõnigi plakatist suutis aga kunstiriffist kinni hoides oma rida edasi ajada ning tema asju võib nüüd kohata Brno, Chaumont'i või mõnel muul rahvusvahelisel plakatinäitusel. Peale on kasvanud noorte andekate graafiliste disainerite põlvkond, kelle töid võib vaadata Pärnu Kontserdimaja II ja III korruse hallis, kus, juhul kui keegi ei tea, asub ka Pärnu Linnagalerii.

Andrei Kormashov
plakatitoimetaja kirjastuses "Eesti Raamat" 1983-1988





Silver Vahtre (1)


Ülo Emmus (2)


Juhan-Edvard Illend/ Margus Haavamägi (3)


Ivar Sakk


näitusesaal



* Näituse koostasid Siram ja Andrei Kormashov ning see jääb IN-Graafika raames avatuks 03. veebruarini

Voldi lahti / Unfold