teisipäev, veebruar 23, 2010

E! kuraatorikontseptsiooni konkurss!

Avalik konkurss „Koolinoorte Kaasaegse Kunsti Triennaali Eksperimenta! (Tallinn 2011) Eesti ekspositsiooni kuraatorikontseptsioon ja teostus“, tähtaeg 01. märts!!!


Voldi lahti / Unfold

Gregor Tauli vestlusi ja mõtteid Aliina Astrovaga

(pilt pärit siit)


1
New York Timesil on rubriik “Travel News from those in the Know” (“Reisiuudiseid asjatundjatelt”). Ma küll täpselt ei tea, kuid kahtlustan, et NYT on selle rubriigi toimetajateks palganud kümme või enam ajakirjanikku, kelle ülesandeks on rändavatele ameeriklastele kirjeldada, mida uut ja intelligentset toimub hetkel maailma erinevates keskpunktides. Et aga Hong Kong, Istanbul, London, Berliin, Sidney ja teised linnad oleksid ühtviisi seeditavad, on reisiuudiste peamiseks tõmbenumbriks kunst. Kõik loevad kunsti. Nii loeti kunsti ka 2009. aasta 16. novembril, kui Alice Pfeiffer kirjutas eelpool nimetatud rubriiki artikli “An Exhibition Examines the Origins of Happiness”(1) (“Näitus, mis tegeleb õnne lätetega”). Artikkel tutvustas Aliina Astrova näitust “Magic and Happiness” (“Võlu ja õnn”), mis tol ajal ühes Ida-Londoni galeriis avati.

Voldi lahti / Unfold

Notes on Exhibiting Illustration

Aliina Astrova wrote to Artishok on problmatics wich come along with exhibiting illustrations:


Voldi lahti / Unfold

neljapäev, veebruar 18, 2010

25 kauneimat eesti raamatut 2009

Tekkinud mõtteid jagab Margus Tamm

Sissejuhatuseks tasuks lugeda Sirpi.





See on logo, tänu millele on Eestis tervelt 25 kauneimat raamatut. Autor Heino Prunsvelt.

Voldi lahti / Unfold

esmaspäev, veebruar 15, 2010

BLUE-COLLAR BLUES POEETILISELT

Tellervo Kalleinen & Oliver Kochta "I love my Job", 2008. 4-kanaline videoinstallatsioon, kaadrid videost


Tanel Rander kirjutab poeetiliselt sinikraede bluusist:

Näituse „Blue-Collar Blues“ (Tallinna Kunstihoones 21.12.2009 - 31.01.2010) kirjalik kontseptsioon oli kuraator Anders Härmi poolt üheselt ja otseselt seotud 01. juulil 2009. a jõustunud Töölepingu seadusega ja sellest tuleneva tööhõive problemaatikaga praeguses majanduslikus olukorras. Niisiis oli tegemist eelkõige sotsiaalpoliitilise projektiga, milles kunst asub tõe väljendamise meediumina vahendlikul positsioonil. Siinkohal meenub üks Anders Härmi varasem projekt, st Tallinna XIV Graafikatriennaali kuraatorinäitus „Political/Poetical“, milles käsitleti kunsti ja poliitika omavahelisi suhteid. Kriitika pööraski peamist tähelepanu „Blue-Collar Bluesi“ poliitilisele küljele. Hannes Rumm kirjutab 21. jaanuari 2010. a Sirbis järgmist: „Härmi kureeritud „Blue-collar blues” on üks väheseid töö, töötajate ja ettevõtjate suhete ning igapäevaste tööga seonduvate probleemide hea üldistusjõuga analüüse. Kahjuks on peavoolu meedia sel teemal statistika registreerimise kõrval pakkunud vähe tõsist analüüsi“. Sellega ütleb Hannes Rumm, et näituse puhul oli tegemist analüüsiga, mille edastajaks oli peavoolu mittekuuluv meedia ehk kunst. Tõepoolest! Ühiskonnas, mille liikmetel puudub harjumus oma õigusi avalike ja omaalgatuslike massiaktsioonide abil kaitsta, võiks kunst olla ühiskonda analüüsiv, tõde sünteesiv ja probleeme võimendav meedium. Kaasaegne sotsiaalse suunaga kunst seda teoreetiliselt ongi, ehkki selle toimivus on seotud kunstniku vastutuse ja pädevusega, samuti kunstniku tegevuse autentsust puudutavate küsimustega. Olen seisukohal, et sotsiaalkunsti puhul tuleb erilist rõhku pöörata kunstniku tegevuse aluseks olevale stiimulile ja kunstniku isiklikule positsioonile oma kunstiteose suhtes, hoolimata sellest kui tundlikule sotsiaalsele närvile tema teos osutab. Muidugi pole välistatud, et leidub situatsioone, kus võib olla kasulik see idealistlik imperatiiv unustada.

Voldi lahti / Unfold

neljapäev, veebruar 11, 2010

Artishok TV Pärnu Filmi- ja Video Festivalilt

(to reach to English version, scroll down and press 'Unfold'!)

Läinud aasta detsembris toimus järjekordne rahvusvaheline Pärnu Vilmi- ja Fideo Festival. Tuleb märkida, et tegemist oli vähemalt kolmekordselt erakordse sündmusega:


1.Pärnu Filmi- ja Video Festival on ainus videokunsti-festival Eestis

2.Pärnu Filmi- ja Video Festival on üks Eesti ajaloo kõige pikemate traditsioonidega kultuuriüritusi - oma 15nda toimumiskorraga edestab Fideofestival napilt Graafikatriennaali (toimunud 14 korral), jäädes omakorda napilt alla Tantsupeole (toimunud 18 korral). Ja aastal 2021 jõuab Pärnu Filmi- ja Video Festival järgi Laulupeole.

3.Pärnu Filmi- ja Video Festival õitseb nagu lill kodumaise majanduse varemetel – nimelt toimus seekordne üritus kogu täiega ühes Pärnu suurematest kaubanduskeskustest, masu tõttu tühjaks jäänud müügipindadel.


Et saada festivalist tasakaalustatud, laiapõhjalist ja sisussetungivat ülevaadet, esitas saategrupp kõigile videokunstnikele kolm küsimust:


1. „What is your name?“

2. „What is the title of your work?“

3. „What is the meaning of your work?“


Voldi lahti / Unfold

On the Responsibility of Being Against

Enne, kui läheb lahti põhjalikum diskussioon rahvuslus-kriitiliste näituse teemadel, saatis Carl-Dag Lige ühe oma varem avaldatud teksti (algselt ilmunud Helsingi Ülikooli esteetikatudengite lehes RSYKE, numbri teemaks oli Counter Culture), et tuletada meelde alati aptetiitse vastu-olemise vastutuskoormat!

Before we start more elaborated discussion here on national-critical (exhibiton), Carl-Dag Lige send one of his text on responsibility of ever-so-seductive being-against position. Text is published before in RYSKE (Helsinki University Aesthetics Students paper, under special issue Counter Culture).


ATTENTION! Programmatic text!


Voldi lahti / Unfold

teisipäev, veebruar 09, 2010

Fotoreportaaž avamiselt

Lugupeetud lugejad! /Dear readers!

Teie ees voltub lahti eelmisel neljapäeval Kumus avatud rahvuskriitiline näituseprojekt „Räägime rahvuslusest! Ideoloogia ja identiteedi vahel” läbi seltskonnakroonika vaatenurga! Kaameraga käis ringi Maarin Mürk ning see on üks osa nimetatud näituse mitmekülgsest kajastamisest Artishokis. Komplekti kuuluvad veel Liisa Kaljula pistelised reportaažid näitusega seotud üritustest (lugeda saab siit) ning tulemas on Artishok TV põhjalik saade (sisaldab intervjuusid osalevate kunstnike ja kuraatoriga jms; kokku panevad Liisa Kaljula, Minna Hint ja Liisi Eelmaa) ning pikem käsitlus-artikkel. Jääge ootele ning seniks Kummu!

We are happy to present selection of social chronicles from the opening event in Kumu art museums new exhibition "Lets Talk About Nationalism" Between Ideology and Identity" (read more about it here!). Maarin Mürk walked around with her camera and this is what she spotted. This post is also part of larger attention that Artishok is paying to this exhibition - Liisa Kaljula made short overview of artists talks (only in Estonian, sorry!), but new episode of Artishok TV is coming up also, containing interviews with participating artists and curator etc (crew working on it: Liisa Kaljula, Minna Hint, Liisi Eelmaa) and this will be held mainly in English! Stay tuned!

Kõigepealt sõidutati inimesed ametiliftiga otse näitusele. Tung oli nii suur, et väike külastajatelift oli täis... / Unique possibility to use stuff-only gigantic elevator to get to the exhibition!

Avamiskõnede ootel / Crowd waiting for the opening ceremony

Üsna dramaatiline vaade näituse avamisele, esiplaanil Tanja Muravskaja installatsioon "Monumendid" / Quite dramatic view to opening ritual, in front installation "Monuments" by Tanja Muravskajavestlevad Goethe Instituudi juhataja Dr. Ralf Eppeneder'iga. Goethe Instituut on üks selle näituse nii moraalseid kui ka reaalseid toetajaid

Voldi lahti / Unfold